Šolska shema

Anketa NIJZ  – Šolska shema 2019/20

Šolska shema 2019

Utrinki ND 6. r., 27. 9. 2019: Iz semena zraste mlada rastlina

Vključenost v Šolsko shemo naša šola nadaljuje tudi v šolskem letu 2019/2020. V okviru šolske sheme bomo razdeljevali sadje in zelenjave.

NAMEN:

• povečati nizko porabo sadja in zelenjave pri otrocih,
  • ustaviti naraščanje prekomerne telesne teže pri otrocih,
  • osveščanje otrok o pomenu sadja in zelenjave,
  • izboljšati prehranske navade otrok,
  • večanje zavesti o ekološki pridelavi sadja in zelenjave,
  • povezati otroke s kmetijstvom,
  • zmanjšati tveganje za nastanek bolezni sodobnega časa (sladkorna bolezen, srčno žilne bolezni, rak…)…

KDAJ BOMO DELILI SADJE OZ. ZELENJAVO?

Sadje in zelenjavo bomo razdeljevali že po ustaljenem režimu delitev. V prejšnjih letih smo ugotovili, da se ta sistem dobro obnese.

Učencem bomo v začetku razdeljevanja ponudili sadje oz. zelenjavo 2 x na teden (sreda in petek), kasneje pa morda samo enkrat. Vse je odvisno od cene oz. od vrste sadja ali zelenjave. Če bodo dobili dražje sadje, ga seveda ne bo mogoče ponuditi dvakrat na teden. Vsak učenec bo v šolskem letu dobil sadja oz. zelenjave v vrednosti 6 €.

Z razdeljevanjem sadja bomo pričeli v sredo, 25. 9. 2019. Po že ustaljeni navadi bodo učenci ob sredah dobivali jabolka, ob petkih pa druge vrste sadja oz. zelenjave.

KJE?

Učenci od 1. do 3. razreda dobijo sadje oz. zelenjavo pred pričetkom pouka v razred. Četrtošolci in petošolci gredo v jedilnico, pred poukom reditelji – dežurni učenci, sami iskati ponujeno sadje oz. zelenjavo. Uživajo ga lahko med odmori, ko je prisoten razrednik, preko celega dopoldneva.

Učenci od 6. do 9. razreda dobijo v sredo sadje oz. zelenjavo na stojnici v jedilnici šole. Na voljo jim je od 11.30 dalje. Prisoten je dežurni učitelj. V petek pa dobijo sadje oz. zelenjavo v razred pri razredni uri. Sadje oz. zelenjavo zaužijejo v prisotnosti razrednika.

Ravno tako je poskrbljeno za učence podružnične šole Topolšica. Tudi za njih velja enak režim razdeljevanja.

KATERE VRSTE SADJA oz. ZELENJAVE BOMO PONUDILI UČENCEM?

Tudi v prihodnje se bomo držali zlatega pravila, da naj bo pot od pridelovalca do potrošnika čim krajša.

Priporoča se uživanje sezonske zelenjave in sadja iz lokalnega okolja, zaradi optimalne dozorelosti in višje biološke vrednosti. Hrana iz lokalnega okolja je sezonsko dostopnejša, sadje in zelenjava iz lokalnih virov imata več vitaminov in posledično višjo hranilno vrednost. Taka živila pa so lahko tudi prepoznavna po bolj bogatem okusu in aromi. Naš cilj bo tudi, da bosta  sadje in zelenjava pridelana na ekološki način. Naše okolje je najbolj bogato z jabolki, v prvi vrsti bo na jedilniku največ jabolk. Ostale sorte sadja in zelenjave bomo izbirali glede na ponudbo pridelovalcev.

Novosti o Šolski shemi lahko spremljate tudi na spletnih povezavah:

Upoštevati moramo stroga pravila razdelitve in vseh evidenc, kajti Šolska shema je financirana s strani Evropske unije.

Šola lahko izbira med naslednjimi vrstami SADJA IN ZELENJAVE:

Sadje: Zelenjava:
Lešniki* paradižnik
Orehi* zelje
fige (sveže!) ohrovt
mandarine kolerabica in koleraba
grozdje cvetača
melone brokoli
lubenice solata (Lactuca sativa)
jabolka radič
hruške korenje
marelice (sveže!) rdeča redkvica
češnje in višnje peteršilj
breskve in nektarine zelena (gomoljna)
slive rdeča pesa
kaki repa
žižola redkev
kivi kumare in kumarice
jagode Komarček (koromač)
maline šparglji (beluši)
borovnice zelena (stebelna)
črni ribez paprika
rdeči ribez buče in bučke
ostala solatna zelenjava (motovilec, rukola, regrat, cikorija…)

*le posušeni, ne smejo biti praženi, soljeni , kandirani ipd.

Upravičene vrste predelanega sadja in zelenjave:

suho sadje** naslednjih sadnih vrst: jabolka, hruške, slive, kaki, češnje
kislo zelje
kisla repa

** Suho sadje ne sme biti kandirano.

Trudili se bomo, da bo vso sadje oz. zelenjava z ekoloških ali integriranih pridelav.

Vodja šolske sheme

Anica Pudgar

sadjeeujapka

(Skupno 209 obiskov, današnjih obiskov 1)