Šolska shema

eu

Naša osnovna šola Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj sodeluje v »šolski shemi« Evropske unije s finančno podporo Evropske unije.

Namen šolske sheme je povečati uživanje sadja in zelenjave  pri otrocih s poudarkom na lokalni pridelavi ter izboljšati prehranske navade otrok. Šolska shema naj bi pripomogla k ustavitvi naraščanja pojava prekomerne teže in debelosti pri otrocih, ki sta eden od večjih dejavnikov tveganja za bolezni sodobnega časa.

Naša šola sodeluje v projektu šolske sheme tudi v šolskem letu 2023/24.

Učencem bomo razdeljevali sadje in zelenjavo kot dodatni brezplačni obrok. Vsi zaposleni se bomo trudili, da bomo skupaj z izobraževalnimi dejavnostmi izboljševali prehranjevalne navade naših otrok.

Vsak učenec bo v šolskem letu prejel sadja in zelenjave v vrednosti 6 evrov.

Sadje in zelenjavo bomo tudi v letošnjem šolskem letu učencem razdeljevali 2 x na teden (ponedeljek in sreda). Razdeljevali ga bomo tako dolgo, dokler ne porabimo vseh načrtovanih finančnih sredstev, kar pa je seveda pogojeno s cenami na tržišču.

Trudili se bomo, da bo sadje oz. zelenjava z ekoloških ali integriranih pridelav.

Pri delitvi in uživanju sadja in zelenjave bomo upoštevali higienska priporočila NIJZ.

Učencem bomo sadje oz. zelenjavo ponudili skupaj z malico. Malica bo kljub temu energetsko in biološko ustrezala vsem normativom, ki jih je potrebno upoštevati pri sestavi tega obroka. Sadje oz. zelenjava se bo razdeljevala v tem času zato, da bomo lažje poskrbeli za higienska priporočila pri razdeljevanju. Sadje razdeljuje učitelj, ki je ves čas malice prisoten z učenci.

Z razdeljevanjem sadja bomo pričeli v ponedeljek, 11. 9. 2023. Vsak ponedeljek bodo učenci dobili jabolka, ob sredah pa zelenjavo oz. drugo vrsto sadja.

Sadje oz. zelenjavo bodo dobivali tudi učenci naše podružnične šole Topolšica. Tudi za njih bo veljal isti režim, kot na centralni šoli.

Upoštevati moramo stroga pravila razdelitve in vseh evidenc, kajti Šolska shema je financirana s strani Evropske unije.

Vodja šolske sheme:  Anica Pudgar, predm. učit.

Šola lahko izbira med naslednjimi vrstami SADJA IN ZELENJAVE:

Sadje: Zelenjava:
Lešniki* paradižnik
Orehi* zelje
fige (sveže!) ohrovt
mandarine kolerabica in koleraba
grozdje cvetača
melone brokoli
lubenice solata (Lactuca sativa)
jabolka radič
hruške korenje
marelice (sveže!) rdeča redkvica
češnje in višnje peteršilj
breskve in nektarine zelena (gomoljna)
slive rdeča pesa
kaki repa
žižola redkev
kivi kumare in kumarice
jagode komarček (koromač)
maline šparglji (beluši)
borovnice zelena (stebelna)
črni ribez paprika
rdeči ribez buče in bučke
  ostala solatna zelenjava (motovilec, rukola, regrat, cikorija…)

*le posušeni, ne smejo biti praženi, soljeni , kandirani ipd.

Upravičene vrste predelanega sadja in zelenjave:

suho sadje** naslednjih sadnih vrst: jabolka, hruške, slive, kaki, češnje
kislo zelje
kisla repa

** Suho sadje ne sme biti kandirano.

Novosti o Šolski shemi lahko spremljate tudi na spletnih povezavah:

Vodja šolske sheme

Anica Pudgar