TD 9. r. – Od premoga do elektrike

Petek, 1. 2. 2019.

Kraj: Velenje in Šoštanj

Datum: petek 1. 2. 2019

Ura: od 7.45 ure do 12.45 ure.

Skupine:

1.skupina (37 učencev); 9.a (11 učencev), 9.b (12 učencev), 9.c (14 učencev)

2.skupina (39 učencev); 9.a (15 učencev), 9.b (12 učencev), 9.c (12 učencev)

TEHNIŠKI DAN ZA 9. RAZRED:

Muzej premogovništva Velenje in projekt Od premoga do električne in toplotne energije

V petek, 1. 2. 2019, bodo učenci vseh 9. razredov imeli TD, ki bo razdeljen na dva dela:

1. ogled Muzeja premogovništva Velenje

2. izobraževalni program »Od premoga do električne in toplotne energije« inštituta za ekološke raziskave ERICO

Muzej Premogovništva je nastal v opuščenih, avtentičnih prostorih dela jame Škale, ene od jam Premogovnika Velenje. Trije kilometri poti 180m pod zemljo so sprehod skozi zgodovino premogovništva, težkega in nevarnega dela rudarjev, spoznavanje razvoja načinov odkopavanja premoga in izdelovanja jamskih prostorov. So pa tudi doživetje podzemlja, ki sta ga ustvarila narava in človek.

Pred spustom v globino si obiskovalci nadenejo površnike in čelade, priporočljivo pa je, da so obuti športno. S seboj vzamejo tudi rudarsko malico. Po vožnji s kletko, kot pravimo jamskemu dvigalu, s katero so se desetletja vsak dan vozili v temo in nazaj na svetlo velenjski »knapi«, se začne podzemna pustolovščina.

V prvem, starem delu muzeja, »vodi« obiskovalce Anton Aškerc, slovenski pesnik, ki je spesnil prvo socialnokritično slovensko pesem, posvečeno nesreči v velenjskem premogovniku in jim pripoveduje, kako so delali in živeli rudarji včasih. To zgodbo ponazarja 18 scen in 15 – rudarjev v značilnih položajih pri delu in počitku. Vse prizore učinkovito dopolnjuje sodobna avdiovizualna oprema.

Pred prehodom v drugi, moderni del muzeja, se obiskovalci okrepčajo z rudarsko malico v jedilnici, ki je najgloblje v Sloveniji in najbrž tudi v Evropi. V novejšem delu spoznajo načine odkopavanja premoga, tudi t.i.«velenjsko metodo«, različne načine izdelovanja podzemnih prostorov, stroje in naprave, se popeljejo s transportnim trakom in na koncu še z jamskim vlakom.

Sledi vrnitev na površje, kjer se spoznavanje premogovništva nadaljuje. Skozi »črno« garderobo pridemo v »belo« garderobo, spremenjeno v razstavni prostor s številnimi zbirkami (10 tematskih sklopov), ki nas podrobneje seznanijo z razvojem slovenskega premogovništva. Učenci z različnimi oblikami in metodami dela spoznajo: kako, kdaj in zakaj se je začel izkopavati premog v Sloveniji, kateri so bili najpomembnejši slovenski premogovniki tekom razvoja, zakaj se je uporabljal premog nekoč in zakaj ga uporabljamo danes, kakšna je vloga premoga kot energetskega vira, kakšno je bilo delo in življenje rudarjev nekoč in danes, katere so posledice pridobivanja premoga na okolje in bivanjsko kulturo slovenskih rudarjev.

Izobraževalni program ERIC-a zajema:

– predavanje z izpolnjevanjem učnih listov, razvoj termoelektrarne v Šoštanju, masni tokovi, tehnološki postopki obratovanja, sistem daljinskega ogrevanja in hlajenja v Šaleški dolini

– ogled centralne energetske postaje (CEP) v stavbi PE Energetika Komunalnega podjetja Velenje: sistem  in pomen  daljinskega ogrevanja.

–  ogled bloka 6 v Termoelektrarni Šoštanj.

Učenci morajo imeti s seboj pisala.

1. skupina

7.45 – 8.00: RU (predstavitev premogovnika)

8.10: odhod avtobusa izpred šole

8.30-10.30: ogled Muzeja premogovništva (1/1.skupina: 9.c  14 učencev,  9.a 4 učenci

1/2.skupina: 9.b  12 učencev, 9.a 11 učencev)

10.30 – 11.05: predavanje ERIC-a z izpolnjevanjem učnih listov

11.05 – 11.30: ogled CEP KP Velenje

11.40: prihod v šolo

1. skupina

7.45 – 8.00: RU (predstavitev premogovnika)

8.10: odhod peš do TEŠ

8.25 – 9.10: predstavitev in ogled bloka 6 v TEŠ

9.10 – 9.45: vožnja in ogled CEP Komunalnega podjetja Velenje

9.45 – 10.30: predavanje ERIC-a z izpolnjevanjem učnih listov

10.30-12.30: ogled Muzeja premogovništva (2/2.skupina: 9.a  15 učencev,  9.c 4 učenci

2/1.skupina: 9.b  12 učencev, 9.c 8 učencev)

12.45: prihod v šolo

Cena prevoza: 1,64 €, Muzej premogovništva 5,85 €, projekt ERICA 3 €.

Skupaj: 10,49 €

Malica bo tisti dan za učence na šoli odpovedana, ker je vključena v ceno v Muzeju premogovništva.

Albina Rak